Osvrt na prvu godinu online kursa fotografije

Osvrt na prvu godinu online kursa fotografije

Pre godinu dana, 23. oktobra 2021. smo održali prvi čas prve grupe online kursa fotografije. Izlazak iz zone komfora – ova fraza možda najbolje opisuje kako smo se osećali tih dana. 

Iako smo ovaj kurs pripremali duže od godinu dana i bili smo sigurni da imamo sve spremno – ovo nije bio lak korak. Dve nedelje pre početka kursa smo obeležili značajan jubilej (upisali smo trihiljaditog polaznika na kurs), a nedelju dana kasnije smo proslavili osmi rođendan. Lepi povodi za slavlje, ali i velika obaveza – online kurs ne sme da omane! 

Da li smo omanuli?

Ako ćemo po brojkama – u prvih godinu dana je kroz kurs prošlo 120 polaznika, sa raznih strana sveta. Ova brojka možda ne fascinira i verovatno može da zazvuči da jesmo omanuli, ali mi smo zadovoljni. Znamo da je mogla da bude puno veća, ali pre svega nismo želeli da u bilo kom trenutku dajemo nerealna obećanja i nekome postavimo pogrešna očekivanja od ovog kursa.

Sve vreme ističemo da nemamo magični štapić pomoću koga ćemo nekog pretvoriti u dobrog fotografa. Ali možemo da vodimo polaznike kroz proces učenja i pomognemo im da savladaju sve prepreke i razumeju fotografiju.

Video lekcije i tutorijali mogu biti jako koristan alat u učenju ako su dobro osmišljeni, ali mi ipak više volimo živu reč. Zato smo ostali pri konceptu da sve lekcije predajemo uživo. Interakcija sa polaznicima nam je jako važna i želimo da budemo sigurni da su razumeli to što ispričamo. Živi kontakt nam pruža priliku da, ako vidimo da nekome nije jasno, istu stvar objasnimo na drugačiji način. Zato video lekcije stavljamo u drugi plan, kao materijal koji može da upotpuni ono što smo ispričali uživo.

Opet, i najbolje osmišljeno predavanje o fotografiji je beskorisno ako se ne uzme aparat u ruke i krene u fotografisanje. Mi čvrsto verujemo da je učenje kroz praksu i greške najbolji princip edukacije, i zato ohrabrujemo naše polaznike da greše. Kroz kritičke radionice analiziramo fotografije, pričamo o greškama i svakog usmeravamo kako da ispravi greške i bude bolji.

Pre godinu dana, 23. oktobra 2021. smo održali prvi čas prve grupe online kursa fotografije. Izlazak iz zone komfora – ova fraza možda najbolje opisuje kako smo se osećali tih dana. 

Iako smo ovaj kurs pripremali duže od godinu dana i bili smo sigurni da imamo sve spremno – ovo nije bio lak korak. Dve nedelje pre početka kursa smo obeležili značajan jubilej (upisali smo trihiljaditog polaznika na kurs), a nedelju dana kasnije smo proslavili osmi rođendan. Lepi povodi za slavlje, ali i velika obaveza – online kurs ne sme da omane! 

A da li smo omanuli iz ugla polaznika?

Imali smo sreće da su među polaznicima uglavnom bili otvoreni ljudi koji su umeli da kažu kada im nešto ne odgovara ili da nam ukažu da nešto što radimo ne radimo kako treba i da može bolje. I kada je tako – sve prepreke se lako reše, pogotovo kada za tim postoji volja i kada obe strane žele da učestvuju u rešavanju.

Jedan od najvećih izazova koji je proistekao iz zamerki polaznika prvih grupa je bio – zašto i viši kurs ne može da se pohađa online. Ovaj zahtev nas je uhvatio nespremnim jer smo viši online kurs planirali za jesen 2022. godine, ali nam se ispred očiju vrtela mantra sa kojom smo ušli u priču online kurseva – polaznik online kursa MORA da ima najmanje isto iskustvo kao što imaju polaznici kurseva u Beogradu i Novom Sadu.

Presekli smo i pokrenuli i viši online kurs fotografije. Opet smo imali sreću da polaznici prve grupe budu otvoreni ljudi koji su bili spremni da nam kroz povratne informacije pomognu da kurs učinimo boljim i da nađemo način kako da sva predavanja i zadatke prilagodimo online okruženju.

U međuvremenu smo došli na ideju da viši online kurs spojimo sa višim kursom koji održavamo u Beogradu, pa se ovaj kurs danas održava kao neka vrsta hibridnog kursa – može se dolaziti na časove u našu školu ili se pratiti online. Ovo je polaznicima omogućimo dodatnu fleksibilnost, da kurs mogu jednostavnije da prilagode ostalim aktivnostima koje nosi redovan život.

Dve grupe polaznika su već završile kurs, a neki od njih su već imali prilike da sa svojim fotografijama dobiju nagradu za fotografiju meseca našeg Kluba ljubitelja fotografije, ali i da izlože svoje foto-projekte u okviru grupnih izložbi koje organizujemo za naše Fabrikante.

Da li je kurs uživo bolji od kursa online?

Pre svega moramo da kažemo – oba kursa se održavaju uživo, samo je razlika što na kursu u Beogradu polaznici sa predavačem komuniciraju licem u lice, a na online kursu koristimo Zoom, kao alatku koja nam omogućava da se vidimo i imamo živu interakciju u realnom vremenu bez obzira gde se nalazimo.

Krajem septembra 2022. smo imali polaznicu Osnovnog kursa fotografije u Beogradu koja je zbog nepredviđenih okolnosti morala da privremeno otputuje iz grada tokom trajanja kursa. Kako ne bi zaostala za svojom grupom predložili smo joj da časove, na koje ne može da dođe u Beograd, isprati sa grupom koja je u isto vreme kurs pohađala online. Prihvatila je predlog i na kraju kursa smo je pitali kako joj se čini koncept online kursa u poređanju sa kursom uživo. Evo njenog odgovora:

A šta je sa druženjem u online svetu?

Ovo nam je bio najveći izazov kod pripreme online kurseva – kako da energiju, atmosferu i druženje, po čemu je naša Fabrika poznata, prenesemo u online okruženje? Puno smo se trudili oko ovog segmenta, spojili sa dugo razrađivanom idejom Kluba ljubitelja fotografije, organizovali zajednička putovanja i foto-safarije, tematska predavanja za članove kluba, zajedničke pripreme za foto-konkurse koji nam se učine zanimljivim…

Da budemo iskreni, nisu se sve grupe združile u pet nedelja, koliko traje osnovni kurs. Ali kod višeg kursa je stvar drugačija. Najbolji primer su naše polaznice Ivana, Dragana, Sandra i Biljana, koje su kurs započele online, sa različitih strana sveta, i koje su tokom trajanja kursa došle u Beograd na odmor. Iskoristile su priliku da neke časove isprate fizičkim dolaskom u Fabriku. Odmah su se uklopile u ekipu koja svake nedelje dolazi u Fabriku na časove, i sve su imale isti neobični utisak – “prvi put vidim ljude a imam utisak da ih poznajem mesecima”.

Dakle, godinu dana kasnije naš odgovor bi bio: ko želi – nađe način! Ili možda bolje je reći – iskoristi priliku.

Odakle su polaznici online kursa fotografije u Fabrici Fotografa?

Na internetu je dostupno puno različitih kurseva i sadržaja vezanih za fotografiju, ali ako pričamo o kvalitetnom sadržaju – on je uglavnom dostupan engleskom jeziku i neretko je protkan stručnim terminima koji možda nisu svima jasni. 

Nastojimo da ne bombardujemo polaznike stručnim terminima, već da pričamo jezikom koji nas svakodnevno okružuje u našem podneblju, i koji svako može da razume. 

Kurs su pohađali ne samo ljudi iz Srbije, već i iz svih ex-Yu republika (Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Slovenija, Makedonija), ali i ljudi širom Evrope (pa i sveta) koji su poreklom sa ex-Yu prostora. 

Smatramo da fotografija predstavlja poseban, univerzalni jezik komunikacije, i da današnje mogućnosti koje pruža Internet treba iskoristiti da taj jezik što bolje naučimo. Isto tako, mislimo da sitne razlike u jeziku ili kulturi ne treba da predstavljaju prepreku za učenju novih stvari u kojima uživamo. A fotografija to zaista može da bude.

Posebno nam je drago da je naš kurs prepoznat od strane ljudi koji žive u malim sredinama, kojima pristup kvalitetnim edukacijama često nije dostupan. Jer, misija postojanja naše škole jeste da srušimo sve predrasude o fotografiji, a jedna od njih je da bi svi trebalo da dobiju šansu da nauče da prave dobre fotografije.

Hoćemo da iskustvo pohađanja online kursa fotografije bude još bolje

Aktivna komunikacija sa našim polaznicima nam omogućava da bolje razumemo kako se kurs fotografije kao aktivnost uklapa u ostale obaveze koje nosi život. Smatramo da naša uloga nije samo da ispredajemo gradivo, već i da pomognemo polaznicima da lakše i jednostavnije prođu kroz put učenja fotografije. I da uživaju u njemu.

Tako smo vremenom shvatili da su snimci predavanja i kritičkih radionica super-korisni polaznicima, kako za podsećanje tako i za nadoknadu propuštenih časova. Ali smo uvideli da protokom vremena postaje nemoguće da se u kratkom vremenu pronađe snimak na kome smo obradili neku temu – jer ih konverzacija u Viber grupi, gde smo ih obično delili, vrlo brzo potisne.

Kao rešenje ovog problema smo unapredili naš sajt i dodali nove funkcionalnosti – platformu za učenje. Na njoj će svaki polaznik moći da pronađe sve snimke i materijale sa kurseva koje je pohađao, logično i pregledno raspoređene, ali i da ponudimo još korisnih informacija, uputstava i sadržaja koji polaznicima mogu biti korisni i zanimljivi.

Uveli smo i mogućnost plaćanja karticama i puno pojednostavili i olakšali proces prijave na kurseve. 

Šta dalje?

Iako većina ljudi ima odbojnost prema učenju fotografije online, mi i dalje smatramo da je ovo odličan način da se prevaziđu geografske i vremenske prepreke koje otežavaju ljubiteljima fotografije da usavrše svoje veštine.

Fabriku Fotografa smo pokrenuli sa idejom da u eri hiperprodukcije fotografija lošeg kvaliteta napravimo promenu. Verovali smo, mislimo, i sad smo već sigurni da smo za ovih 9 godina napravili vidljivu promenu u tom smeru. Znamo da ćemo razbiti i predrasudu o učenju fotografije online i da svakom ko želi da nauči da pravi dobre fotografije to i omogućimo.

Bez obzira gde se nalazi.

Saznaj više:

Podeli sa prijateljima

Pritisni Enter/Return da započneš pretragu

Ovaj web sajt koristi kolačiće kako bi Vam obezbedio najbolje iskustvo na našoj web stranici. Politika privatnosti