Moj kraj mojom kamerom - banat 2023.
izložba fotografija
Inspirisani pričama iz “Moving Fireplaces 2022“, Ivana NIkolić i Miodrag Popović, ispred škole fotografije Fabrika Fotografa i Vladislav Petković, ispred organizacije Crikuliranje, osmislili su pet inspirativnih tema kojima su te priče želeli da povežu sa umetnošću fotografije:
- Putem naivne umetnosti u Kovačici
- Banatske reke, tajne ribara
- Here I come, here I go
- Panonsko more danas
- Dobar, loš, ružan… Život ide dalje
Nakon toga, juna 2023. godine, organizovali smo tri „foto safarija“ u različitim regionima Banata – Temišvaru, Vršcu i Kovačici. Pozvali smo naše Fabrikante da nam se priključe u potrazi za dobrim kadrovima, a priključili su nam se i fotografi iz Mađarske. Vodili ih kroz živopisne lokacije Banata, ohrabrivali ih da puste mašti na volju i da svojim fotoaparatima pokažu kako su doživeli te priče i ispričaju ih iz svog ličnog ugla.
Odabrane fotografije od 25 autora su prikazane na izložbi koja je otvorena 10. septembra 2023. godine u Temišvaru, a autori tri najbolje fotografije po izboru žirija su kao dodatno priznanje dobili vredne nagrade.
Svi zainteresovani mogu pogledati izložbu u Bastionu Marije Terezije u Temišvaru do 30. septembra 2023. svakog dana od 13 do 19h.
Putem naivne umetnosti u Kovačici
Baš kao što je Doroti krenula na svoje putovanje putem od žute cigle koji ju je vodio u očaravajući svet Oza, i mi smo krenuli na put popločan bezbroj boja i četkica, koji je otvorio vrata zadivljujućeg carstva magične naive. umetnosti u Kovačici.
Kroz objektiv naših fotoaparata, spojili smo umetnost fotografije i zagonetnu prirodu naivne umetnosti. Ova jedinstvena fuzija disciplina dodatno je naglašena tradicionalnom slovačkom narodnom nošnjom.
Banatske reke, tajne ribara
Reke Timiș ili Tamiš i Bega ili Begej graciozno vijugaju od veličanstvenih Semenskih planina u Rumuniji do živopisnog grada Pančeva u Srbiji, prolazeći kroz niz šarmantnih sela i preplićući mnoštvo zadivljujućih priča iz oba naroda.
Ove nezaustavljive reke teku neprestano, prkoseći godišnjim dobima, po danu i noći. A u njihovoj blagoj plimi i oseci, orkestrirana je simfonija – simfonija koja odjekuje dušama posvećenih ribara, koji i u lepom i u lošem vremenu ostaju nepokolebljivi u svojoj strasti prema svom zanatu. Oni svedoče o bezbrojnim pričama koje reke nose u svojim dubinama.
Kroz objektiv naših kamera, uhvatili smo ovu očaravajuću harmoniju između čoveka i reke, večnu trku i težnju za ravnotežom između potreba civilizacije i nepopustljivih ritmova prirode.
Here I come, here I go
Pre više od jednog veka železnička linija povezivala je gradove Zrenjanin i Temišvar. Tih dana, veličanstvena lokomotiva bi tačno u podne krenula na put iz Zrenjanina, odvodeći putnike u nepoznato. Pet sati kasnije, ovi putnici bi se našli u gradu Temišvaru, spremni da nastave svoja istraživanja do dalekih krajeva jugoistočne Evrope i Bliskog istoka.
Nekada se rad na železničkoj stanici smatrao prestižnom pozicijom, jer vam je davao mesto u prvom redu u društvenim krugovima. Međutim, kako je vreme odmicalo, zvuci dolaska voza počeli su da blede, ostavljajući za sobom samo proganjajuće ostatke napuštenih stanica.
Ali nije sve izgubljeno! Naš poduhvat naveo nas je da krenemo na putovanje kroz Banat. Naoružani našim kamerama, zašli smo na margine istorije, dokumentujući postojanje davno zaboravljenih železničkih stanica. Kroz fotografije, vaskrsli smo duh prošlih epoha, dozvoljavajući ovim zaboravljenim znamenitostima da ponovo budu u centru pažnje.
Panonsko more danas
Pre 10 miliona godina postajalo je ogromno more između Alpa na zapadu, Dinarskih planina na jugu, Rodopskih planina na jugoistoku i Karpata na istoku.
Talasi tog mora ustupili su mesto beskrajnim prostranstvima i poljima pšenice, kukuruza i suncokreta koje sa pažnjom i ljubavlju obrađuju lokalni farmeri.
Kroz ovaj projekat slavimo nepokolebljivu posvećenost i neumorne napore ovih panonskih farmera, dokumentujući kako zahvaljujući njima Panonsko more izgleda danas.
Dobar, loš, ružan… Život ide dalje
Suština ovog projekta leži u dubokim narativima koje život zamršeno prepliće. Priče o ljubavi, razbijenim srcima, dragocenim običajima i napuštenim strukturama koje čine suštinski deo ljudskog putovanja, pored neospornog uticaja migracije.
Naši objektivi ne snimaju samo obične fotografije, već i ostatke koje je ostavila prolazna priroda migracije. Oronule građevine, zaboravljena sela, pusta groblja i napuštene crkve svedoče o plimama i osekama ljudskog postojanja. Takvi fragmenti služe kao duboka razmišljanja o zamršenosti i dubini ljudskih života.
Na izložbi su izložene fotografije sledećih autora:
- Sanja Kapetanović – autorka nagrađene fotografije
- Teodor Milošević – autor nagrađene fotografije
- Krisztina Szabó – autorka nagrađene fotografije
- Anita Kovács
- Ana Cvjetković
- Andrijana Ružanović
- Biljana Minić
- Dragana Vujović Mihić
- Gordana Đorđeski
- Hajrudin Šabotić
- Jelena Marin
- Jelena Popović
- Maja Stojanović
- Marija Krtinić
- Mila Torović
- Milica Perić
- Milica Šaletić
- Milica Simurdić
- Natalija Marinković
- Sofija Ljubišić
- Sofija Miščević
- Tanja Dimitrijević
- Vesna Ružić
- Vuk Batanović
- Zoran Vujanović